Fra røv til Klit Camping

Ofte bliver man sendt videre til samme netside, ved at skrive adresser der minder om hinanden. For eksempel børsen.dk og borsen.dk. Andre er lidt mere frække...

Det er helt normalt, at firmaer opkøber sammenlignelige www-adresser, som leder til samme hjemmeside, som børsen.dk og borsen.dk. Eller pcpriser.dk og edbpriser.dk. Andre er mere spøjse.

Hvis man skriver røv.dk, bliver man automatisk peget videre til Klit Camping i Løkken. At man går fra røv til Klit, er ifølge restauratør Tommy Kjærsgaard Jensen fra Løkken Klit Camping dog lidt af et tilfælde.

»Vi købte navnet engang, da vi startede med at lave Løkken Beachcamp,« siger han til ComON.

Han har aldrig rigtigt tænkt over det sammenlignelige i de to frække domænenavne. Faktisk er han ret overrasket over, at blive mindet om det.

»Jeg ved kke engang hvor længe, eller hvorfor, vi har det navn liggende. Vi køber sgu så meget. Men det var vist nogle af de unge ansatte, der satte sig på det navn til at lave hjemmeside til Beachcamp,« siger Tommy Kjærsgaard Jensen.

Løkken Beach Camp var fra starten rettet mod at få det unge publikum ud til campingpladserne, og lokkede med både fester og konkurrencer. Derfor blev der oprettet mellem 10 og 20 frække hjemmesideadresser.

At adressen røv.dk nu leder videre til cammpingpladsen Klit, hænger ifølge Tommy Kjærsgaard Jensen sammen med, at flere hjemmesider er under ombygning, og derfor sker der åbenbart en viderepegning fra det ene domænenavn, til det andet.

Han ved heller ikke, hvor mange der for tiden kommer den vej ind til campingpladsens hjemmeside, men tror ikke, det er ret mange.

»Det er nok begrænset, men det er heller ikke noget, jeg fører statistik over. Men vi er da blevet kontaktet af nogle bøsser engang imellem, som er interesseret i at høre, hvad det er for noget det her, eller om de kan købe navnet,« fortæller han.

Ikke alle browsere understøtter domænenavnet Røv.dk. Blandt andet ikke i bestemte versioner af Internet Explorer.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S