Mondo fyrer 13 ansatte

Opkøbet af to mindre selskaber koster nu 13 ansatte jobbet. Den voldsomme vækst betyder, at flere funktioner er blevet overflødige, siger direktør.

For to uger siden var der glæde hos Mondos ledelse over købet af AlphaIT og Netdanmark. Nu skulle firmaet vokse, og der var masser af arbejde til alle, lovede administerende direktør Anders Christian Andersen.

»Vi forventer ikke, at der skal reduceres blandt medarbejderne, for alle tre virksomheder vil vokse,« lovede direktøren.

Nu tager han alligevel sparekniven frem af skuffen og fyrer 13 af Mondos 350 ansatte.

»Vi er vokset voldsomt i år, og nu nået dertil, hvor vi desværre også skal træffe nogle af de mere ubehagelige beslutninger. Vi kan konstatere, at vi i dag sidder med reelt overflødige funktioner på forskellige områder,« siger administerende direktør Anders Christian.

Anders Christian Andersen fortæller, at fyringerne naturligvis er dramatiske for de enkelte, men at 13 stillinger ikke er dramatisk for virksomheden som helhed.

Det er i følge direktøren især ansatte i det gamle Mondo, der må holde for. De fyrede havde stillinger inden for såvel administration, salg, support, delivery og drift, der nu bliver skåret væk i sparerunden. Hertil kommer 5-6 stillinger som bortfalder via naturlig afgang.

Samtidig bliver ledelsen reorganiset. Lars Munch Johansen er udnævnt til Vice President, Sales & Marketing. Morten Munch Johansen er udnævnt til Vice President for Solution og Communication-afdelingerner, der lægges sammen under navnet Mondo Delivery. Jørgen Østergaard Lyngsdal er udnævnt til Vice President, Mondo Hosting, der fortsætter som hidtil.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS