Mondo fyrer direktør for insiderhandel

Administrende direktør Anders Christian Andersen øjeblikkelig fyret fra Mondo.

(Opdateret) Hostingvirksomheden Mondo fyrer deres administrerende direktør Anders Christian Andersen med øjeblikkelig virkning for ulovlig insiderhandel med aktier.

»Jeg har begået en kæmpe administrativ brøler, som jeg er ked af. Jeg forstår godt, at bestyrelsen har valgt af afskedige mig,« siger Anders Christian Andersen til crn.dk.

Han svarer hurtigt på sin mobiltelefon og står ved indeholdet af den børsmeddelelse, som Mondo i dag har udsendt.

»Jeg forstår godt, hvis andre har lyst til at krybe i flyverskjul i sådan en situation. Det har jeg også,« siger han.

Han vil ikke oplyse, hvor mange aktier, der er handlet, men oplyser, at han ikke har haft økonomisk vinding ved handlen. Nu afventer han en reaktion fra Finanstilsynet, inden han vil udtale sig yderligere.

Heller ikke bestyrelsesformand Morten Steen-Jørgensen vil fortælle, hvor stort et beløb, det er handlet for.

»Det er princippet i det. Vi kan ikke have en direktør siddende, der har gjort noget ulovligt. Nu er det en sag mellem Finanstilsynet og Anders Christian Andersen. Det er mit ansvar overfor Mondo, at sådan noget ikke sker,« siger bestyrelsesformanden.

Han oplyser, at fyringen ikke vil påvirke Mondos resultat og markedsstilling. Forventningerne til 2007 er de samme, og han ser yderst positivt på 2008.

Handlen blev opdaget, da Mondo i fredags afstemte deres aktiebog og opdagede handlen. Ifølge børsreglerne må ledelsen kun handle selskabets aktier i en periode op til og efter en regnskabsmeddelelse.

Bestyrelsen har indsat finansdirektør Claus Wellendorf som konstitueret direktør, hvor den daglige ledelse deles med salgsdirektør Lars Munch Johansen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere