Salgsdirektør køber direktør ud af Cess-dk

Direktør Jens B. Kristensen forlader den nordjyske distributør og producent af kabler og fiberoptisk udstyr Cess-dk. Hans job overtages Nikolaj Johansen, der samtidig køber Jens B. Krisenten ud af virksomheden.

Den sidste af de oprindelige stiftere har forladt den nordjyske distributør Cess-dk. Fra 1. februar har den hidtidige salgsdirektør Nikolaj Johansen overtaget posten som direktør for Cess-dk. Samtidig har Nikolaj Johansen købt den hidtidige direktør Jens B. Kristensen ud af firmaet.
»Set fra vores synsvinkel, så er der ikke meget dramatik over skiftet. Det er ikke noget, der er kommet over en formiddag. Det var en beslutning, der måtte komme før eller siden, når vi ikke var enige om strategien fremover,« siger Nikolaj Johansen.

Ifølge Nikolaj Johansen vil han nu fokusere mere på core business og vækst.

»Vi skal trimme vores organisation og tilpasse den til vores vækst. Der bliver ikke så meget plads til blød ledelse i den proces,« siger Nikolaj Johansen.

Nikolaj Johansen indrømmer at 2008 ikke blevet helt så godt år, som man havde forventet.

»Men vi kommer ud med sorte tal på bundlinien. Vi har samtidig haft en rigtig god vækst. Det er den vi skal foksuere nu,« siger han.

Cess-dk har i dag en forretning, der er ligelig delt mellem distribution og salg af egne produkter. Gennem egen virksomhed i Kina producerer Cess-dk kabler og fiberoptisk udstyr. I begge forrenginer sker en stor del af salget gennem et forhandlernetværk.

»Vi arbejder på at bygge et godt netværk op på salg af vores egne produkter. Når der kommer gang i det , vil der blive mere plads til, at vi kan gå ud på ekportmarkedet også,« siger Nikolaj Johansen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis