Danskere vælger udenlandske onlinebutikker

Fire ud af ti nethandlere køber elektronik fra udenlandske webbutikker. De danske butikker er for dyre, siger stor undersøgelse.

Danskerne er vilde med at købe elektronik på udenlandske hjemmesider. Fire ud af ti (39 procent) i Forbrugerstyrelsens onlinepanel har prøvet at købe it og digitalt gear fra udlandet via nettet. Tallet står i en ny rapport fra Forbrugerstyrelsen, der er offentliggjort i dag. Rapporten er en advarsel til danske webbutikker, der ikke kan være i fred for udenlandsk konkurrence. I følge rapporten går danskerne efter lave priser og et stort vareudbud, når de onlinehandler på udenlandske hjemmesider. Fire ud af fem (80 procent) siger, at de går efter de lave priser, når de vælger en udenlandsk hjemmeside, mens to ud af tre vil have det bedre vareudbud, som de udenlandske butikker har.

Det er især elektronik, som computere, kameraer og musikafspillere danskerne køber i udlandet. Interessen for elektronik er kun overgået af interessen for bøger, film og musik, hvor halvdelen (55 procent) havde købt fra udlandet.

Når mange alligevel foretrækker danske webbutikker, er det fordi danskerne er utrygge ved forbrugersikkerheden. Men det er ikke nødvendigt, at være nervøs ved de udenlandske butikker, siger EU-kommissionens forbrugerkontor.

»Når 98 procent af kunderne har gode oplevelser med at e-handle i udlandet, så er det efterhånden svært at se argumenterne for, at danskerne ikke skulle handle over grænser på nettet,« kommer det fra Peter Fogh Knudsen, der er leder at den danske del af Forbruger Europa.

Næst efter danske webbutikker er dansker i følge rapporten mest trygge ved onlinebutikker fra Sverige, Tyskland og Storbritannien.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job