Selek vinder over Merlinkurator

Distributøren Selek sikrer sin plads i konkurskøen foran andre kreditorer. Dom fastslår, at kurator i Merlinboet skulle passe bedre på Seleks konsignationsvarer.

Sø- og Handelsretten har fastslået, at kuratoren i konkursboet efter elektronikkæden Merlin var for sløset med det varelager, som den nordjyske kabeldistributører Selek havde placeret hos Merlin. Af en kendelse fra sidste uge fremgår det, at Merlinboet skal betale 155.000 kroner til Selek som erstatning for det forsvundne varelager.

Selek havde placeret et såkaldt konsignationslager hos Merlin, som juridisk tilhørte Selek. Det lager kunne Merlin tage af, i takt med at varerne blev solgt. Efter konkursen hos Merlin i 2008 aftalte Selek, at kuratoren skulle sælge ud af lageret, men at det efterfølgende restlager skulle afregnes med Selek.

»Da vi spørger efter restlageret, får vi at vide, at varerne er forsvundet, og at kurator ikke mener, at konkursboet skal betale for det,« siger Claus Petersson, der er direktør og medindehaver i Selek.

Fordi varelageret var specielt udpeget som tilhørende Selek, regner han med at dommen betyder, at hans krav kommer foran de almindelige vareleverandører og andre kreditorer, og at Selek derfor får samtlige 155.000 kroner samt 30.000 kroner i omkostninger foruden renter.

»Hvis jeg synes, at kurators handlinger havde været okay, havde jeg ikke anlagt sag,« siger Claus Petersson.

Ankefristen er endnu ikke udløbet, og kurator har derfor stadig mulighed for at genoptage sagen. Men ikke uden modstand fra Claus Petersson, der stadig er klar til kamp.

»Dommen er så klar, at kurator kun vil anke, hvis det er for at sløse boets penge væk,« siger han.

Efter konkursen overtog elektronikkæden Expert flere af Merlins butikker samt en del af restlageret. Siden har Selek fundet flere af de forsvundne varer i en Expertbutik, og det har givet Claus Petersson mistanke om, at hans varelager er fulgt med resten af Merlins lager.

Han mener, at Expert ikke har gjort noget galt, og understreger, at han tror, at Expert har handlet korrekt, da de overtog restlageret. I stedet kritiserer han det daværende Merlin og kuratoren for ikke at have passet godt nok på hans varer.

»Jeg har ikke noget at udsætte mod Expert. Problemet er, at kurator ikke har været sit ansvar bevidst,« siger han.
 

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job