IBM-software laver tale til tekst

Aabenraa Kommune lader sagsbehandlere spare tid med automatisk talegenkendelse fra Acadre til journalskrivning.

Et nyt projekt i sønderjyske Aabenraa Kommune skal spare medarbejdere i sundheds- og omsorgsforvaltningen for mange timers skrivearbejde. Den enkelte sagsbehandler skal fremover indtale sine notater i en mikrofon, hvorefter software fra IBM konverterer lyd til tekst i et almindeligt tekstbehandlings-dokument.

»Alt efter deres jobfunktion regner vi med, at vores medarbejdere bruger mellem 15-30 procent af deres samlede arbejdstid foran tasterne. Med det nye system håber vi på at kunne minimere denne "tastetid", så vores sagsbehandlere i stedet kan få mere tid til borgerbetjeningen,« siger afdelingschef Gunhild Abrahamson i Aabenraa Kommune.

Kommunen i grænselandet var en af de første, der fik en hjemmeside på tysk og engelsk, og den har haft fokus på at udvikle nye arbejdsgange og nye former for elektronisk borgerservice.

»Måske er der også mulighed for, at borgeren kan få en kopi af møderapporten med sig hjem lige efter et besøg hos kommunen – det vil jo være en fornem service og være med til at nedbringe kommunens udgift til porto, « siger Gunhild Abrahamson.

Projektet ’Tal i sag’ slutter 1. juni, og efter evalueringen forventer Aabenraa Kommune at integrere systemet direkte i kommunens elektroniske fagsystemer, samt i sags- og dokumenthåndtering (ESDH) systemet.

Det ESDH-system som anvendes i Aabenraa, Acadre, bruges også i en tredjedel af landets øvrige kommuner, så her skulle det uden videre være muligt at anvende det samme system til talegenkendelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere