Computer-begrænsninger i Det Hvide Hus

Obama-forældre lærer deres døtre om forsigtig adfærd på sociale medier og sætter loft på børnenes internetbrug.

Farmand Barack elsker sin Blackberry-telefon og havde stor succes med at anvende moderne teknologi i forbindelse med sin valgkamp, men der er ikke fri adgang til computerne hjemme i Det Hvide Hus.

Præsidentfrue Michelle Obama forklarer, at ægteparret har besluttet, at hendes døtre Sasha og Malia på henholdsvis otte og 11 ikke skal have lov til at tilbringe hovedparten af døgnets timer foran en computer.

Hun har sat loft over, hvor lang tid døtrene brugere computere, hvor lang tid de må se tv og hvor meget de taler i telefon. Begrænsningen er især rettet mod at begrænse børnenes tid på sociale netværk. Parret har forklaret børnene, at informationer på Facebook ofte misbruges. For eksempel af pressen til at bygge sladderhistorier på meget spinkelt grundlag. Og derfor skal de være påpasselige.

Men parret indrømmer også, at de har svært ved at sætte grænsen.

»Det er forvirrende på mange måder. Jeg må indrømme, at det også er et generationsspørgsmål. Min generation havde ikke Facebook og internet. Dengang tog man bare telefonen og ringede,« sagde hun til CNN.

Det Hvide Hus har ikke præcis offentliggjort, hvor lang tid døtrene er forment adgang til computere. Ifølge præsidentparret er der tale om nogle generelle "fornuftige regler” kombineret med lange snakke om pigernes adfærd på internettet.

Præsidenthuset er dog ikke helt afvisende mod Facebook. Det Hvide Hus' egen Facebook-side har 500.000 fans.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job