Elma vil til Sverige

Efter det tredje køb af en konkurrent, ser nichedistributør nu på skandinavisk vækst. Men først skal producenterne tages i ed.

Distributøren Elma POS og Data har fået mod på at udvide forretningen til Norge og Sverige.

Virksomheden, der distribuerer bonprintere og stregkodescannere til detailbutikker, købte før præcis et år siden konkurrenten Adcom Data. Opkøbet sendte omsætningen over 50 millioner kroner i 2007 og et overskud på bundlinjen før skat, der nåede over en million. Det var det tredje opkøb, som POS-distributøren har foretaget på fem år, og fremgangen har fået direktøren Lars Bendixen til at se mod nye markeder. Et søsterselskab, der sælger test- og måleudstyr, har i forvejen 15 ansatte i resten af Skandinavien.

»Nu laver vi en kraftig satsning, og det er oplagt at se på Norge og Sverige, hvor vi i forvejen er repræsenteret med Elma Instruments,« siger Lars Bendixen.

Inden Elma POS & Data kan udvide distributionen til resten af Skandinavien, skal producenterne give grønt lys for, at distributøren åbner i de pågældende lande. Et træk, der er svært, fordi producenterne har langvarige relationer til deres distributører.

»Vi har i nogle år arbejdet med at få agenturerne med til de andre lande,« fortæller Elma-direktøren.

Lars Bendixen kalder sin virksomhed for den »eneste rigtig danske POS-distributør« med lokale lagre. Kunderne er softwarehuse, der sælger brancheløsninger til detailhandelen. Med en ekspansion ud over landets grænser, vil Elma kopiere deres danske forretningsmodel og lave en lokal setup i de andre lande.

Hvis Elma POS & Data udvider til resten af Skandinavien, vil det give en konfrontation med andre distributører.

»Vores produkter ligner Ingram Micros. Men de sælger volumen, mens vores kunder ikke bare har brug for boksen. I stedet giver vi knowhow og service,« siger Lars Bendixen fra Elma POS & Data.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis