Vi kan spare 10 millioner kroner på grøn elektronik

Elsparefonden og IT-Branchen vil gøre det nemmere at finde den næste grønne printer til kontoret.

Hvis man vil købe en printer, der sætter det mindst mulige aftryk på naturen, så kan det være svært at finde rundt i indkøbsjunglen. Det mener Elsparefonden og IT-Branchen (ITB).

Derfor har parterne indgået en aftale, der skal hjælpe forbrugere, offentlige kontorer og private virksomheder med grønne ambitioner.

Kendskabet til miljørigtige printere, skannere og kopimaskiner skal blive bedre som følge af aftalen. ITB skal blandt andet blive endnu bedre til at promovere de energieffektive produkter. Især de produkter der i forvejen har fået det velkendte mærke fra Energy Star. Mere konkret skal der laves produktlister over de anbefalede produkter, så det bliver nemmere for indkøbere i både det offentlige og private at finde frem til de gode produkter.

Parterne mener, at det kan give besparelser på cirka 10 millioner kroner om året, hvis alle købte grønne printere, skannere og kopimaskiner.

Sparefondens eksisterende retningslinjer ligger her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS