Mediaprovider bag mobil netværkskonference i Malmø

Den 19. Maj løber Øresund Mobile Meetup af stablen ? en mødeplads for alle der er interesserede i mobile muligheder på kryds og tværs af brancher. Her mødes folk fra såvel traditionelle mobilforretninger som repræsentanter fra sygehusvæsenet, transport, energisektoren, underholdning, medier og kommunikation.

Artikel top billede

På Øresund Mobile Meetup kommer stjerner fra mobilverdenen som forfatteren og analytikeren Tomi Ahonen, innovationschef Loo Cheng Chuan hos Singtel, en af asiens største mobiloperatører, Ciara Byrne, teknikveteran og skribent på Venture Beat, danske Issuu ved Martin Ferro-Thomsen plus mange flere talere fra blandt andet BlackBerry, Tradeshift, Golden Gekko, Apegroup m.m.

 

”Vi ønsker at skabe en omfattende mødeplads om mobilitet. Det er nemlig ikke kun interessant for en snæver del af telebranchen, men åbner også op for mange muligheder for alle typer forretninger og virksomheder. Uanset om du arbejder hos Sony Ericsson, Kvickly, Fætter BR eller Danfoss, så er det vores ambition, at man kommer hjem fra Øresund Mobile Meetup med noget spændende input til, hvordan ens firma kan optimeres ved hjælp af de mange mobile muligheder. Øresund Mobile Meetup kommer blandt andet til at handle om markedsføring, mobile betalinger, opkoblede enheder, mobil helse og nye tendenser inden for underholdning som magasiner, tv og spil”, forklarer Steen Jørgensen, Chefredaktør for magasinerne Mobil, iPhone og Android.

 

Deltagerne på konferencen kommer fra Danmark, Sverige, Norge og Finland. Øresund Mobile Meetup er et projekt skabt af Mobil, ComON og CRN i Danmark sammen med magasinerne Mobil og Mobil Business i Sverige samt Media Evolution og Invest i Skåne.

 

”Det er første gang, at vi laver en konference i Øresundsregionen og sammen med vores svenske kolleger. Og det har været dejligt at se de mange positive reaktioner vi får fra såvel mobilbranhcen som den øvrige forretningsvernden både i Malmø og København. På Øresund Mobile Mwwtup samler vi de mest inspirerende mennesker fra Danmark, Sverige og resten af verden”, forklarer Steen Jørgensen.

 

Skåne er en region med en stor arv inden for mobilområdet med mange prisvindende mobiludviklere.

 

For yderligere at forsøge at løfte nye spændende forretninger og entrepenører tilbyder Øresund Mobile Meetup også en samlingssted kaldet Big Money Meetup, hvor nye og mindre firmaer får mulighed for at mødes med og pitche ideer til investorer, business-engle og repræsentanter fra de store mobiloperatører. Der vil være investorer og innonvations-jægere fra London, Singapore, Finland, Tyskland og Danmark på Øresund Mobile Meetup d. 19. maj.   

 

Øresund Mobile Meetup

19 maj, Malmø

www.oresundmobilemeetup.com

 

Om arrangørerne:

Magasinet Mobil er Danmarks førende inden for mobilteknologi til forbrugere og står også bag udgivelserne Android Magasinet og iPhone Magasinet. Magasinet Mobil står også bag konferencen App Open 2011, som blev afviklet tidligere i år samt Mobil Awards i København. ComON og CRN er førende inden for online IT-nyheder.

 

Svenske Mobil Business og Mobil står bag Mobile Future, Mobilgalan, Media Blir Mobilt og Nordic Mobile Developer Summit.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S