AKS og Norsoft indgår distributør-partnerskab

AKS Informationssystemer og Norsoft har - som henholdsvis Citrix- og Microsoft-distributør - indgået et partnerskab, der skal øge salget af Citrix og Microsoft. Der samarbejdes om salgs- og markedsføringsaktiviteter, oplyser direktørerne Morten Juhlsgaard Jepsen, AKS, og Kjeld Willert, Norsoft.

Samarbejdet er et resultat af den betydelige synergieffekt, der er ved at implementere de nyeste Citrix og Microsoft teknologier. I foråret introduceredes såvel Citrix MetaFrame XP Feature Release 3 som Microsoft Windows Server 2003. Disse teknologier danner et perfekt match, mener de to distributører.

Med kompetencer på hver sit område ser både AKS Informationssystemer og Norsoft et stort potentiale i partnerskabet.

»Vores respektive kunder får betydelig bedre rådgivning i forbindelse med køb af Microsoft-licenser til en Citrix-implementering samt ved implementering af Citrix i et Microsoft-miljø. Ingen tvivl om, at et partnerskab mellem to førende distributører på Citrix og Microsoft software, vil være en gevinst for både forhandlere og slutkunder,« udtaler Norsofts administrerende direktør Kjeld Willert.

Partnerskabet betyder også, at AKS Informationssystemer benytter Norsofts in-house reklamebureau og telemarketingbureau til Citrix-markedsføringskampagner.

»Dette er et vigtigt samarbejde for os,« siger administrerende direktør for AKS, Morten Juhlsgaard Jepsen.

»Jeg ser store fordele ved at samarbejde med den ledende Microsoft-distributør. Tilsammen bliver vi et endnu bedre alternativ for dem, som arbejder med både Microsoft og Citrix. Vores samarbejde giver AKS en stærkere profil i markedet og øger vigtigst af alt aktivitetsniveauet på de salgsfremmende aktiviteter, vi i fremtiden kan tilbyde vores forhandlernetværk,« slutter han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere