Tysk mobilfiasko kan koste 3.000 arbejdspladser

BenQ-Siemens solgte i maj sin nordjyske udviklingsafdeling til Motorola. Nu vil BenQ trække sig helt ud af Europa. Det kan koste 3.000 arbejdspladser i Tyskland.

Siemens efterladte udviklingsafdeling i Nørresundby med 250 medarbejdere blev i maj måned solgt til mobiltelefon-giganten Motorola. Meget tyder nu på, at salget skete i sidste øjeblik, og de danske medarbejdere har dermed fået en heldigere skæbne end deres tyske kolleger. Med salget blev BenQ-Siemens' europæiske udviklings-aktiviteter samlet i Tyskland, hvor koncernen beskæftiger 3.000 medarbejdere. Men nu har Benq standset alle betalinger til sit tyske datterselskab, der ventes at gå i betalingsstandsning inden for få dage. De 3.000 ansatte i München, Bocholt og Kamp-Lintfort må regne med at miste deres arbejde.

Den underskudsramte mobilforretning i den tyske industrigigant Siemens blev i juni 2005 solgt til taiwanesiske BenQ. Der sælges kun meget få mobiltelefoner under BenQ-navnet i Europa, men selskabet har fungeret som underleverandør for Motorola og Siemens. Købet af Siemens' mobil-division skulle skabe et brohovede for BenQ på det europæiske marked - men noget tyder på, at forsøget er mislykkes.

Efter købet af Siemens Mobile stod BenQ med en udviklingafdeling på 300 mand i Nørresundby. Det passede ikke ind i selskabets strategi om at konsolidere alle udviklingsaktiviteter i München, Taipei og Shanghai, og danskerne blev sat til salg. I maj kunne BenQ-Siemens så meddele, at de den danske udviklingsafdeling var afhændet til Motorola, der allerede har 300 ansatte i Danmark.

Dermed stod BenQ tilbage med 3.000 ansatte i sit underskudsramte datterselskab i Tyskland. For få uger siden har BenQ overført yderligere 400 millioner dollar til det tyske selskab - men nu er tålmodigheden sluppet op. BenQ meddeler at aktiviteterne skal samles i Asien, og den tyske afdeling er på vej mod en betalingsstandsning, der kan betyde at alle medarbejdere mister deres arbejde.

Beslutningen er truffet på baggrund af prognoser som viser at både omsætning og indtjening vil være langt under det forventede i det vigtige sidste kvartal af 2006, som omfatter julehandelen, fortæller selskabet.

BenQ-Siemens har ikke formået at etablere sig på mobilmarkedet, hvor markedsandelen kun er på 3,2 procent, og selskabet har også mistet ordrer som underleverandør, fordi de tidligere kunder som Nokia og Motorola nu opfatter BenQ som en konkurrent.

BenQ vil fortsat sælge mobiltelefoner under navnet BenQ-Siemens, men produktion og udvikling vil fremover ske i Asien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere