Kort nyt: : Autodesk får ny EMEA-chef, Forventer færre til Cebit

Nordeuropæisk chef for Autodesk bliver forfremmet til Europachef. Halvdelen af hotelreservationer er aflyst forud for årets Cebit-messe i Hannover.

Autodesk: Mark Paraskeva er netop blevet udpeget til at lede producenten af 3D-desing-software i Europa, Mellemøsten, Indien og Afrika. Han har tidligere været ansvarlig for Autodesks aktiviteter i Nordeuropa, og udnævnelsen sker som følge af regionens øgede bidrag til Autodesks forretning., der overstiger mere end fem milliarder kroner, svarende til cirka 40 procent af Autodesks samlede omsætning. Mark Paraskeva indledte sin karriere i Autodesk i 2004, og han har i dag mere end 25 års erfaring med teknologibranchen, hvor han ud over en lang række ledelsesopgaver også har varetaget opgaver inden for marketing, kundeservice, teknisk udvikling og salg.

CEBIT: It-messen Cebit den 3.-8. marts, bliver måske mindre i år. Det erkender arrangørerne ifølge Magasinet Digitalt, uden dog at sige, hvor mange færre, der vil deltage. Sidste år var der 5.800 udstillere og 495.000 besøgende. Så mange kommer der ikke år. Den danske arrangør af messerejser, Leif Bøttger siger til magasinet, at omkring halvdelen af forhåndsreservationerne på hotellerne er aflyst, der fortæller, at det især er udstillerne fra Asien, der vælger at blive hjemme.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS