Acer nummer et i Danmark

Acer tager førstepladsen fra HP i et dansk pc-marked, der er domineret af eksplosion i salg af mini-notes. Asus støder Fujitsu Siemens ud af top-fem.

Asus Eee har væltet det danske pc-marked. Asus har mere end femdoblet sit salg og Acer har taget tronen, som den største pc-producent på markedet i tredje kvartal. Det er konsekvensen af introduktionen af de såkaldte mini-notes på det danske marked, hvor Acer og Asus har taget konkurrenterne på sengen. For hverken HP, Dell eller Lenovo har haft modeller til dette marked.

»Lægger man tallene fra Acer og Asus sammen, så står de for hele fremgangen i markedet. Det antyder klart, at det er de såkaldte mininotes, de har trukket markedet. Udover salget af mininotes er det et fladt marked,« siger research manager Anders Elbak fra IDC.

Væksten i det danske marked har været på 20 procent, og Anders Elbak tilskriver næsten hele væksten til de såkaldte mininotes.

»Mininotes er kommet bedre fra land end jeg havde regnet med. Samtidig er mersalget betydeligt større end kannibaliseringen. Ellers ville vi ikke været nået op på denne vækst. Jeg vil tro, at op mod 80 procent af mininotessalget er nysalg,« siger Anders Elbak.

Hos Acer er Poul Bisgaard glad for, at Acer nu er nummer et både i Europa og i Danmark.

»Mininotes er selvfølgelig en del af forklaringen. Vi har samtidig holdt den gode linje i resten af vores sortiment. De to ting ser vi som forklaringen på, at vi nu er nummer ét,« siger Poul Bisgaard fra Acer Danmark.

Hos HP erkender PC-direktør Henrik Sinnbeck, at førstepladsen på det danske marked nu er gået til Acer.

»Det kommer bag på mig, at mininotes har haft så stor en effekt på markedet. Og vi glimrer jo ved at at være bagud på time-to-market. Vi har overhovedet ikke været med på introbølgen. Den samme tendens gælder hele Europa. Vores consumerprodukt kommer først i det nye år,« siger Henrik Sinnbeck.

Han tror dog, at når først HP kommer med sin egen mininote, så vil giganten tage en pæn del af det marked også.

Det var Asus, der startede mininote-segmentet med Asus Eee. Sucessen med Eee betyder, at Asus femdobler salget på det danske marked og fortrænger Fujitsu Siemens i top-fem på det danske marked.

Pc-tallene for Danmark i tredje kvartal:

placeringproducentmarkedsandel
1Acer27,6
2HP23,9
3 Lenovo12,7
4Dell9,1
5Asus6,3
#Andre20,3

Læses lige nu

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Senior Director, People & Culture

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job