Udenlandsk E-handel vinder danske markedsandele

Årets e-handelsindeks fra DIBS Payment Services viser, at halvdelen af danskerne nu handler i udenlandske netbutikker.

Artikel top billede

Jagten på lave priser og produkter, der ikke findes på hjemmemarkedet, har fået e-handlen over grænserne til at stige voldsomt. I løbet af et år er andelen af danske forbrugere, der foretager indkøb i udenlandske e-butikker, vokset fra 34 pct. til 51 pct. Det viser årets e-handelsindeks fra DIBS Payment Services. Den samme udvikling ses i vores nordiske nabolande, hvor andelen er steget fra 25 til 33 pct. i Sverige og fra 39 pct. til 53 pct. i Norge.

Det kan også mærkes hos de danske netbutikker, hvor knap halvdelen har haft kunder fra Sverige og Norge, 31 pct. fra Tyskland og 24 pct. fra Storbritannien.

"E-handel over grænserne vokser meget hurtigt, og både forbrugerne og e-butikkerne forsøger at drage størst mulig fordel af nettet som handelsplads. Det påvirker hele værdikæden i detailhandlen," siger Lars Friis, direktør i DIBS.

Den danske e-handel anslås til 41 milliarder kroner om året. Forbruget pr. indbygger i Danmark har de sidste seks måneder været 5.688 kr. I Sverige er tallet 4.472 kroner, i Norge 7.354 kroner, og i Finland 4.426 kroner.

Dermed udgør e-handel stadig kun en brøkdel af den samlede detailomsætning. Men i Danmark og Norge har 95 pct. af alle internetbrugere allerede handlet online inden for de seneste 6 måneder, og det er det højeste niveau i Norden.

"Efter flere år med kraftig vækst træder e-handlen fortsat sine barnesko. Både forbrugere og e-butikker har høje forventninger til fremtiden, og potentialet for vækst er stort, både i forhold til volumen og antal transaktioner," siger Lars Friis.

Begge køn handler lige meget på nettet, men de køber forskellige ting. Mænd køber mest elektronik, mens kvinder køber mest tøj og ting til husholdningen. Det altdominerende e-handelsområde er dog rejser med 46 pct. af det danske e-handelsmarked.

Hver dansk e-forbruger handler ca. en gang om måneden på nettet. 20 pct. af e-forbrugerne handler så meget, at de står for 65 pct. af det totale netsalg. Forbrugerne i denne gruppe har i gennemsnit handlet for mere end 8.000 kroner i løbet af en seks måneders periode.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job