Dell vokser fem procent i kvartalsregnskab

Michael Dell øgede både omsætning og overskud i det første kvartal efter at være kommet tilbage til selskabets ledelse. Især enterprisemarkedet klarede sig flot.

Computerproducenten fra Texas fremlagde torsdag aften et kvartalsregnskab, hvor omsætningen steg med fem procent til i alt 15 milliarder dollar, og overskuddet steg med næsten 50 procent til 733 millioner dollar. Resultatet dækker det kvartalsregnskab, der sluttede 3. august. Det har overrasket børsanalytikerne og trukket Dellkursen en lille procent opad på NASDAQ-børsen.

Kvartalet viser en forbedring af Dells styrke på servermarkedet. Af kvartalsregnskabet fremgår det, at 11 procent af Dells omsætning kommer fra salget af servere. Året før var det kun ni procent af omsætningen, der kom fra serversalget. I forhold til samme periode sidste år, var omsætningen fra storageprodukter uændret på fire procent af den samlede omsætning. Dell er dog stadig primært en computerproduent, hvor over en trediedel af omsætningen kommer fra stationære PC'er og en fjerdedel fra salget af bærbare.

I en kommentar til kvartalsregnskabet lyder det fra vicepræsident Charles Smulders i analysefirmaet Gartner, at selskabet har klaret sig pænt.

»Overordnet fik Dell et solidt resultat. Der var et solidt salg i antallet af enterprise produkter, men PC-salget forblev svagt,« kommenterer Charles Smulders.
Han er dog forsigtig med at dømme hvilken forandring, Michael Dell har tilført sit selskab, efter han er kommet tilbage i førersædet.
»Et kvartals tal hjælper ikke rigtigt til at forstå, hvordan det går med Dells turnaround,« lyder det fra Gartneranalytikeren.
Efter maj måneds meddelelse om en medarbejderreduktion på 10 procent af arbejdsstyrken, er Dell endnu ikke færdig med fyringer. I børsmeddelelsen fremgår det, at Dell vil fortsætte med at skære i antallet af stillinger.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune