Millionordre til ungt software-firma

Softwarefirmaet Rewss har netop lukket en ordre med en tysk fastnet-operatør - den 5. ordre siden virksomhedens start i foråret sidste år, og den 3. ordre på mindre end 6 måneder. Succesen skyldes i høj grad, at virksomhedens produkt generer øget indtjening og bedre kundeservice hos de hårdt trængte teleoperatører.

Trods den generelle afmatning i telebranchen har Rewss således siden lancering af deres software program i foråret 2002, installeret virksomhedens softwareløsning, DXtool, på prøve hos mere end 20 teleoperatører verden over, blandt andet i USA, United Kingdom, Singapore, Ungarn, Schweiz, Bolivia og Finland. Og er nu i gang med dels at forhandle aftaler på plads med mange af disse, dels at entrere Kina, som repræsenterer mere end 25% af Rewss' nuværende markedspotentiale.

Direktør og medstifter, Rasmus Christiansen fortæller:
»Siden lancering af DXtool er vi blevet varmt modtaget hos operatørerne, der netop har svært ved at overvåge de millioner af opkald og SMS-beskeder der kontinuerligt ryger gennem centralerne døgnet rundt. Specielt de såkaldte roamingkald, har stor økonomisk betydning for operatørerne og DXtool har netop ekstrem høj fokus på denne del af trafikken. En øget effektivisering af bl.a. roamingkald genererer en ikke uvæsentlig ekstra indtjening for operatørerne.«

Rewss' software DXtool er målrettet Nokia-telefoncentraler, som p.t. udgør cirka 20% af det samlede verdensmarked. REWSS har netop lanceret en tilsvarende løsning til Ericsson-telefoncentraler, hvilket løfter potentialet for virksomheden betragteligt, idet Ericsson på dette marked har en markedsandel på mere end 40%.

Som et led i en yderligere internationalisering af REWSS, har virksomheden netop professionaliseret sin bestyrelse, og ind er trådt tidligere 2M-Invest direktør Michael Mathiesen og advokat Karsten Kielland.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job