Designsatsning trak Zepto-resultat ned

Det koster dyrt i Zeptos omsætning at satse på udvikling af eget pc-design.

Det har trukket tænder ud hos Zeptos at introducere en række nye serier af bærbare. Den danske producent af bærbare varslede i går, at 2008-resultatet vil give et underskud på syv millioner kroner. Det er den anden nedjustering på tre måneder. I august skruede Zepto forventningerne ned fra et plus på 11 millioner kroner til et nul-resultat. Dermed har selskabet siden sommeren i alt barberet 18 millioner kroner af 2008-forventningerne.

Den dystre udvikling kommer blandt andet som et resultat af bærbar-producentens satsning på en række nye modeller. Hvor man tidligere importerede anonyme no-name modeller, har Zepto med det nye design valgt at designe modellerne selv.

»Vi har taget skridtet selv at designe vores computere 100 procent, så vi kan nøjes med at lagerføre en enkelt type motherboard til alle modeller og selv have indflydelse på, hvordan man vil designe nye modeller, så de kan understøtte nye typer af for eksempel grafikkort,« siger Lasse Frost.

Problemer med at skaffe de rigtige dele har ifølge direktøren betydet, at mange kunder har måttet gå forgæves.

»Alle vil have vores nye produktserie, så vi har kunderne og de rigtige produkter, men vi har ikke varerne,« beklager Lasse Frost.

Det er ikke første gang, at Zepto har oplevet problemer med at skaffe komponenter til pc-byggeriet. I august forklarede Lasse Frost, at nedjusteringen skyldes problemer med at få fat på Intels Centrino 2-processorer, og han lovede, at salget igen ville tage fart i september/oktober med de nye produkter. Nu lover Lasse Frost, at varerne igen begynder at flyde efter nytår.

»I første kvartal er alle leveranceproblemerne væk,« siger Lasse Frost.

Medvirkende til Zeptos nedtur er den hastigt stigende dollarkurs, der har ramt Zepto dobbelt. For det første er dollarkursen steget omkring 25 procent siden starten af 2008 og Zepto skal derfor betale mere for varerne end i starten af året. Dernæst bliver Zepto ramt af sin egen evne til at forhandle en lang kredit hos sine underleverandører.

Lasse Frost fortæller, at Zepto har 90 dages kredittid hos sine leverandører, og da Zepto afregner både sine kinesiske og tyrkiske leverandører i dollar er gælden bare vokset i kredittiden. Den udstrakte kredittid har derfor været en bjørnetjeneste, der har gjort mere skade end gavn.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Contract & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Incident & Problem Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyberdivisionens Infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse