Artikel top billede

Medion fyrer Service Provider

Medion sørger i fremtiden selv for reparation og service af deres produkter, og det betyder et farvel til samarbejdet med Service Provider.

Et ønske om at være herre i eget hus. Det er ifølge Medions direktør årsagen til, at den tyske elektronikproducent har droppet samarbejdet med serviceleverandøren Service Provider og for fremtiden selv står for reparationer og service af deres produkter i Danmark.

»Vi ønsker at give vores kunder den bedst mulige service, og det mener vi, at vi selv er bedst til,« siger Carsten Yde Ibsen, der satte sig i direktørstolen den 1. april i år.

Ifølge direktøren er den nye linje udstukket fra centralt hold hos den tyske elektronikproducent.

»Det gør det nemmere for os at bedømme mængden af reparationer og finde ud af, hvilke produkter der ofte kommer til reparation. Det vigtigste for os er at give vores kunder en service, der er i Medion-ånden« siger Carsten Yde Ibsen.

Udover Medions egen serviceafdeling i Glostrup, hvor kunder kan indlevere varer til reparation, består serviceringen af en hotline, kunder kan ringe til.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere