Telelicens sælges af Bruun Rasmussen Kunstauktioner

Ombejlet telefrekvens i 450-470 MHz-frekvensbåndet skal i auktion 6. december hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner.

En telelicens, der er velegnet til langtrækkende mobilt bredbånd, skal i auktion hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner den 6. december, oplyser IT- og Telestyrelsen.

Den lille frekvensklump, der ligger i 450-470 MHz-frekvensbåndet, er særdeles ombejlet på trods af den lille båndbredde. Den mindre internetudbyder Net1 ejer i dag licensen, men fik tidligere på efteråret sat en skræk i livet, da et andet firma viste interesse for licensen, som udløber ved årsskiftet. Eftersom der er flere om buddet skal licensen - der en den ene af Net1's to licenser - i auktion, afgjorde telemyndigheden i oktober. Truslen om at miste licensen fik ifølge Net1 selv firmaet til at droppe planer om på nuværende tidspunkt at fremtidssikre nettet med en licens i 1800 MHz-båndet. Licensen i det høje bånd fik teleselskabet 3 til gengæld i oktober uden konkurrence og dermed til spotprisen på fire millioner kroner.


Teledirektørs død skaber tvivl

Det er dog slet ikke sikkert, at Net1 bør være bekymret for at miste licensen i det lave bånd. CRNs søstermedie ComON har afsløret, at det var firmaet DanCell, der også vil have fingre i den langtrækkende frekvens. DanCells ejer, televeteranen Erik Hornung, døde i september i en alder af blot 56 år. Det har skabt tvivl om, hvorvidt firmaet - der nu blot består af ejerens personlige assistent og nogle eksterne konsulenter, vil føre idéen om at skabe maritimt bredbånd til boreplatforme og skibe i Nordsøen ud i livet. De arbejder dog angiveligt på at gennemføre projektet.

 

Velafprøvet auktionsssystem

IT- og Telestyrelsen oplyser, at frekvensauktion afvikles som en web-baseret auktion hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner med brug af auktionshusets sædvanlige internetbaserede auktionssystem.

Der udbydes én tilladelse i auktionen, og der er hverken fastsat særlige krav i tilladelsen om udbudt teknologi, tjenester eller dækningskrav. Derfor har IT- og Telestyrelsen valgt et meget enkelt, nemt og velafprøvet auktionsssystem, så frekvenstilladelsen kan blive tildelt på en hurtig og effektiv måde til det selskab, som vurderer at kunne få størst nytte og indtjening af at erhverve tilladelsen.

Tilladelsen træder i kraft den 1. januar 2011 og udløber den 23. januar 2022.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere