Milcom-konkurs rammer M1

Aalborg-forhandleren M1 overvejer at få varer fra moderselskabet TDC efter at den hidtidige leverandør, Milcom, er gået konkurs.

I flere dage har der stået på M1's webshop, at firmaet var i gang med at opdatere deres systemer. I virkeligheden er det aalborgensiske mobilselskab tørlagt for elektronik. Leverandøren af mobilerne, Milcom, er nemlig gået konkurs.

"Vi arbejder nu på at finde en ny leverandør til at levere vores mobiler," forklarer stifter og direktør i det nu TDC-ejede selskab, Mads Peter Veiby.

Han nævner, at Milcom, som erklærede sig selv konkurs for to uger siden, godt nok forsøger at få sig selv på fode igen, men alligevel spejder M1 efter en ny distributør, hvor der er sikkerhed om leverancerne.

"Vi vil gerne have, vores kunder får en fed oplevelse, og det er ikke en fed oplevelse, hvis en kunde går ind hos os og bestiller en mobil og så går der 30 dage, før de modtager den, fordi der er problemer med lageret eller andet," siger Mads Peter Veiby.

Med i overvejelserne er, om M1 skal få moderselskabet TDC, som købte M1 for næsten et år siden, som leverandør af mobiler.

"De har jo noget distribution, så det er muligt, at vi vil benytte os af dem," siger M1-direktøren.

Det har ikke hastet for M1 med at finde en ny mobildistributør, eftersom selskabet ifølge Mads Peter Veiby ikke slår mobilsalget stort op over for kunderne. Han vil ikke fortælle, hvor mange mobiler M1 sælger, men det er få, siger han.

"Til forskel fra andre har vi ikke slået an på at levere billige mobilterminaler, men billig telefoni," siger Mads Peter Veiby.

"Det rammer ikke vores kundeindtag på nogen måde," siger han.

Han betegner mobilsalget som en service over for kunderne, som reelt ikke giver noget overskud. I foråret forsøgte M1 sig med at sælge tilskudsmobiler til eksisterende kunder - også som en service - men det er man stoppet med igen.

"Det er lidt som at blæse med mel i munden.Vi leverer den billigste mobiltelefoni, og så kan vi ikke levere gratis mobiler på samme tid," siger Mads Peter Veiby.

Kunne I finde på at sælge tilskudsmobiler, når I får en distributør igen?

"Det tror jeg ikke, du skal regne med. Men du skal aldrig sige aldrig," siger Mads Peter Veiby.

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest