EU-projekt skal binde hjemmets elektronik

Et EU-sponseret projekt skal udvikle en ny åben standard for netværk i hjemmet.

I modsætning til pc-netværk er der ikke én, men mange forskellige standarder for netværk i hjemmet. Hvis man drømmer om et fælles netværk, hvor man kan styre vaskemaskine, vinduer, lys og varme fra samme kontrolenhed, så kan det hurtigt blive både dyrt og besværligt.

EU forsøger at rydde op i denne jungle med projektet »Amigo«, der skal udvikle en fælles åben standard til hjemme-netværk.

Flere universiteter og store virksomheder som Philips, France Telecom og Microsoft er med i projektet, der har modtaget næsten 200 millioner kroner i finansiering - heraf halvdelen fra EU-Kommissionen.

Resultatet skal ligge færdigt i midten af næste år. Der bliver sandsynligvis tale om en form for middleware, der kan køre på mange forskellige enheder og tolke mellem de eksisterende standarder.

Den færdige Amigo-software bliver offentliggjort som open source og dele af programmerne kan allerede nu hentes på nettet.

Philips vil afholde en konkurrence til næste år, hvor udviklere kan dyste om at udvikle programmer til Amigo-enheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis