Firefox 4 forsinket - igen

Der er blandt andet problemer med læsning af Hotmail.

Artikel top billede

Mozilla har tænkt sig at lave en 12. beta af deres kommende browser Firefox 4, før de har lagt sig fast på en endelig version. Det skriver Firefox release manager, Christian Legnitto, i et blogindlæg.

Firefox 4 skal efter sigende byde på hurtige load af hjemmesider, bedre performance - og bedre håndtering af HTML5 og AJAX-teknologier. Udviklingen af Firefox 4 er angiveligt blandt andet forsinket af problemer med at arbejde sammen med Microsofts Hotmail.

Efter beta 11, der sandsynligvis kommer næste uge, kommer der altså yderligere en beta 12. Men nu ser det efterhånden ud til, at antallet af bugs er lavt nok til, at 12'eren bliver sidste skridt, inden et forslag til endelig version - en release candidate - bliver lanceret, oplyser Mozilla.

Siden den niende beta, der blev frigivet i december, har der ellers været rygter om, at browseren var ved at være færdigudviklet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S