Oracle dropper Itanium

Oracle dropper nu helt Intels Itanium-platform. Men HP holder fast i Itanium-baserede servere.

Artikel top billede

En af verdens største producenter af firmasoftware, Oracle, har nu besluttet at stoppe udviklingen af nye programmer til Itanium-platformen. Det skriver det amerikanske Computerworld. Itanium blev lanceret helt tilbage i år 2000.

Intel valgte bevidst at chippen ikke skulle være kompatibel med de eksisterende 32-bit-cpu''er for at kunne patentere centrale koncepter i chippens design, så konkurrenterne ikke kunne fremstille kompatible processorer.

Men det betyder også at x86-software ikke kan køre direkte på Itanium. Software skal udvikles specielt til denne platform.

”Efter flere samtaler med Intels ledelse har Oracle besluttet at stoppe al softwareudvikling til Itanium mikroprocessoren. Intels ledelse har gjort det klart at deres strategiske fokus er x86 mikroprocessoren og at Itanium nærmer sig enden af sin livscyklus,” skriver Oracle i en meddelelse.

Intel fortæller dog at man fortsat vil holde fast i Itanium-platformen, selvom Itanium aldrig er blevet den store succes.

Microsoft fortalte allerede sidste år at man ville indstille sin softwareudvikling til Itanium. Det skete lige inden lanceringen af Intels Xeon 7500 processorer, som er de første high-end Xeon modeller som indeholder funktioner som man tidligere kun kunne få i Itanium.

Red Hat stoppede også udviklingen af Itanium-software i 2009. Men HP holder fast i sine Itanium-baserede servere.

Oracle lover at man fortsat vil yde support til sine eksisterende kunder med software der kører på Itanium.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland