3 tilfreds med underskud på over halv mia.

»3« leverede et driftsunderskud på 639 millioner kroner. Alligevel er ledelsen tilfredse med resultatet. Tilfredsheden skyldes at selskabet har formået at barbere underskuddet med 200 millioner kroner samt en omsætningsstigning til 1,2 milliarder kroner.

Selskabet 3 har aldrig haft det helt nemt. De var først ude med 3G-teknologien på mobilmarkedet, og har i mange år måtte lide. Men deres regnskab for 2007 viser endelig at deres hårde arbejde med investeringer i netværksopbygning og opbygning af en kundedatabase bærer frugt.

Desværre er 3 endnu ikke begyndt at tjene penge og de enorme underskud, der hidtil har opræget firmaets forretning, fortsætter. Dog blev driftssunderskuddet "kun" på 639 millioner kroner i 2007, hvilket er 200 millioner kroner mindre end året før.

Men til gengæld steg omsætningen sidste år med 69 procent i forhold til 2006, så den kom op på 1,228 milliard kroner. 3 havde både fået 50 procent flere kunder ind og samtidig har formået at fastholde de rigtige kunder.

3 selv er ikke overraskende meget tilfredse med regnskabet:

»Op til 2007 har vi investeret aggressivt i opbygningen af vores netværk, i en styrkelse af vores image og opbygningen af en god og solid kundebase. Vi vil fortsat udbygge og opgradere vores netværk, så vi kan bevare vores førerposition på mobilt bredbånd, men de største investeringer er taget nu. Det fremgår også af regnskabet for 2007, hvor vi har øget vores omsætning markant og samtidig har stabiliseret vores løbende omkostninger,« siger Morten Christiansen, der er administrerende direktør for 3.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere