Frank Rasmussen sælger MVNO Systems til Telenor

Tele-iværksætteren i endnu en exit. Nu vil han sætte nye firmaer i søen i udlandet.

Artikel top billede

Telenor har i dag købt Frank Rasmussen-selskabet MVNO Systems, der leverer software til såkaldt virtuelle teleselskaber, der lejer sig ind på andres net. Parterne offentliggør ikke prisen på selskabet, der i dag kun har to kunder, nemlig Onfone og ComX.

Frank Rasmussen, der i sin tid stiftede og siden solgte de danske mobilselskaber Telmore og Bibob, forlader i forbindelse med handlen med MVNO Systems.

Firmaet og dets software var et spin-off fra Bibob. Frank Rasmussen har ikke været del af den daglige drift siden sidste år.

Han er stadig underlagt den konkurrenceklausul, han måtte underskrive, da han solgte Bibob til Telenor for 93 millioner kroner i 2009.

CRNs søstermedie ComON har spurgt Frank Rasmussen, om han nu skal i gang med at etablere endnu et teleselskab. Og det korte svar er ”Ja”.

I Danmark?

”Nej, der er jo ikke ligefrem god plads til et nyt selskab, så det bliver nok uden for Danmark”.

Bliver det i Europa, Sydamerika eller hvor?

”Det vil jeg ikke sige, for så kommer ham Morten Strunge (Onfone-stifter, red) jo bare og blander sig,” griner Frank Rasmussen, som tilføjer, at det endnu er meget tidligt i processen, og at han, når tid er, nok skal fortælle mere om planerne.

At han nu kommer tilbage til sin gamle rolle som iværksætter i telebranchen kommer dog ikke i konflikt med den konkurrenceklausul, han blev udstyret med som led i Bibob-salget, siger han.

Telenors planer med MVNO Systems er, at softwaren både skal bruges til at tiltrække nye wholesale-kunder (altså virtuelle teleselskaber, som vil leje sig ind på Telenors net) og til at optimere driften for nogle af Telenors egne lavprisselskaber.

”Købet af MVNO Systems er en strategisk investering. MVNO Systems har med stor dygtighed udviklet markedets bedste it-platform til wholesale-kunder. Vi ser et stort potentiale i at overtage denne platform, som vi både kan bruge til at tiltrække wholesale-kunder, men som også kan give værdi i vores egne selskaber på lavprismarkedet,” siger Telenors erhvervsdirektør Jesper Hansen.

MVNO Systems kom ud af det seneste regnskabsår med et underskud på godt fem millioner kroner. Selskabet har omkring ti medarbejdere.

Hvorvidt Onfone, der i går blev opkøbt af TDC, vil fortsætte med at bruge MVNO Systems centrale software og billing-system er endnu uklart.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S