Forhandlere og forbrugere sagsøger Apple

I et fælles sagsanlæg anklager amerikanske forhandlere og forbrugere Apple for unfair og ulovlige forretningsmetoder, kontraktbrud og misbrug af forretningshemmeligheder.

Forhandlere og forbrugere gør nu fælles front mod Apple. I et anklageskrift, på 26 sider, gør de rede for deres harme over for den amerikanske computergigants forretningsmetoder. Et anklageskrift som kan deles op i to underklasser. En kundedel og en forhandlerdel.

Kunderne anklager Apple for at sælge brugte computere, som om de var nye. Derudover har Apple med vilje forkortet garantiperioden på deres computere. Garantiperioden begynder allerede at løbe, når leveringen har fundet sted til forhandleren, i stedet som den skulle, nemlig på det tidspunkt hvor kunden køber computeren hos forhandleren.

I forhandlerdelen bliver Apple anklaget for at bruge forhandlernes fortrolige kundelister til at stjæle kunder til deres egen forhandlerkæde. Forhandlerne mener, det er et misbrug af forretningshemmeligheder.

Forhandlerne er ligeledes også blevet hårdt ramt af kundedelen af sagsanlægget, da de uvidende har solgt gamle computere som nye. Det har kostet meget brok fra kunder. Derudover er forhandlerne ramt af garantiperiodespørgsmålet. Apple skulle angiveligt have taget penge for dele, som forhandlerne har bestilt, selvom garantiperioden ikke var udløbet.

I øjeblikket er det tre kunder og to forhandlere, som står bag anklageskriftet, men sagen gælder med tilbagevirkende kraft for alle forhandlere og kunder, der har haft problemer med Apple siden 1. januar 1995.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect