KMD skyder igen i sag om børnepenge-koks

Skats embedsmænd er medskyldige i sagen om de forkert udbetalte børnepenge, fordi de kom med ændringer til sidste øjeblik, siger KMD.

Når cirka 50.000 familier torsdag får udbetalt for meget i børnebidrag, så har Skats embedsmænd del af ansvaret for det. For de har ikke gjort opgaven nem at løse, siger KMD nu.

»Det hører med til billedet, at der har været regelændringer helt op til det sidste, helt op i december måned, og det har selvfølgelig haft en indflydelse,« siger Christoffer Hellmann, KMD's Pressechef.

SKAT udsendte ellers i går en pressemeddelelse, hvor de med vendingen »på grund af en it-fejl hos KMD« placerede ansvaret hos den store it-leverandør. Fejlen skyldtes, oplyste SKAT, at KMD ikke havde nået at ændre it-systemet, så det kunne håndtere et nyt udbetalingsloft for børnechecken. Skatteministeriet ville derfor tage sig en snak med KMD, forlød det.

KMD's pressechef ønsker ikke at uddybe, hvordan firmaet mener, at SKAT's embedsmænd kunne have lettet processen, så ændringerne kunne have været implementeret i "Børne- og Ungeydelse-systemet" til tiden.

»Vi ønsker ikke at gå ind i en dybere redegørelse af forløbet,« konstaterer han.

Han erkender, at fejlen er kedelig for selskabet, som totalt har 600 ansatte i afdelingen, der står for it-firmaets lovbaserede it-systemer.

»En del af vores 40-årige kompetence er at sætte strøm til regler og lovændringer, så denne sag er selvfølgelig rigtig ærgerlig for os,« siger Christoffer Hellmann.

Han afviser at fortælle, om fadæsen eventuelt skulle have affødt en erstatningssag til SKAT, som blandt andet har måttet sende breve ud til de mange berørte danskere.

»Vi udtaler os ikke om kontraktmæssige forhold,« siger pressechefen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS