Skype-grundlægger giver gode råd til iværksættere

Den svenske Skype-grundlægger Niklas Zennström advarer iværksættere mod at overlade kontrollen til venture-selskaber.

Svenske Niklas Zennström har sammen danske Janus Friis haft stor succes som iværksætter - senest med Skype, der blev solgt til eBay sidste år. Men han advarer nu om, at iværksættere bør være forsigtige i forhandlingerne med venture-selskaberne.

»Det absolut vigtigste er at bevare kontrollen over din virksomhed. Det er dig selv som iværksætter, der skal træffe alle de hårde beslutninger. Du skal ikke forære for meget til venturekapitalisterne, det er meget bedre at forære det til personalet,« sagde Zennström under et foredrag på Uppsala Universitet i Sverige.

Hans anbefaling er at »shoppe rundt« blandt ventureselskaberne for at finde investorer med den rette indstilling. Det er farligt at lade investorererne udpege de personer, der skal styre virksomheden, mener han.

Niklas Zennström kritiserede samtidig den svenske arbejdsmarkeds-lovgivning, som efter hans mening gør det for svært for mindre firmaer at ansætte og belønne medarbejdere.

Den 38-årige mangemilliardær er involveret i flere projekter, deriblandt en internet-tv-tjeneste under navnet Venice Project, og han har ikke tænkt sig at trække sig tilbage foreløbig.

»Man plejer at sige, at rejsen er målet, og jeg har svært ved at holde mig fra nye projekter,« sagde han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen