Google Chrome OS kan blive lavet i Århus

Google-browseren blev delvist lavet i Danmark. Derfor skal Chrome-styresystemet med stor sandsynlighed også hjælpes til verden via Googles udviklingsafdeling i Århus.

Får det kommende styresystem fra Google et dansk islæt? Det er der meget der tyder på.

Det var jo det danske kontor, der i store træk bidrog til JavaScript V8-motoren i Google Chrome under ledelse af udviklingschef Lars Bak i Århus.

Det har fået Version2.dk til at gætte på, at den danske afdeling også skal have en finger med i spillet denne gang. Muligheden bliver understøttet af, at man via Googles Chrome-blog kan finde stillingsopslag fra blandt andet Århus, der er knyttet sig til projektet.

Hvor stor en andel det danske kontor får i det færdige projekt er uvist, da der tilsyneladende kun søges efter én person.

Det er ifølge annoncen en software-ingeniør, der "skal være med til at designe, udvikle, implementere og teste højtydende virtuelle maskiner".

Desuden skal ansøgeren kende til C og C++, have erfaring med Unix og Linux og have grundig viden om hardware-arkitektur.

Hvis man ikke får fuldtidsstillingen hos Google, så kan man vente til senere på året, hvor open source-koden lægges frit frem til alle, der vil bidrage.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS