Artikel top billede

Taiwanfirma: Vi ejer navnet iPad

Det taiwanesiske firma Proview hævder at Apple har stjålet navnet iPad og forlanger nu erstatning.

Ipad-navnet tilhører slet ikke Apple, lyder det fra den taiwanesiske display-producent Proview International, der for næsten ti år siden solgte en tavlecomputer under betegnelsen I-Pad. Proview mener derfor, at man har retten til navnet iPad, og selskabet har nu tænkt sig at sagsøge Apple med krav om erstatning. Det fortæller bestyrelsesformand Yang Rongshan til britiske Financial Times.

Proview har angiveligt registreret varemærket I-Pad i EU, Mexiko og en lang række asiatiske lande i perioden fra 2000 til 2004. Det er altså længe før, at Apple præsenterede sin iPad den 27. januar i år.

Sagen er dog ikke så simpel. Tilbage i 2006 solgte Proview retten til det ”globale varemærke” I-Pad til et amerikansk selskab kaldet IP Application Development for små 350.000 kr. Dette selskab har øjensynligt solgt rettighederne videre til Apple.

Men Proview hævder, at varemærker for det kinesiske marked ikke er inkluderet i denne aftale, og selskabet mener derfor at man blokere salget af iPad i Kina og måske andre lande i Asien.

IP Application Development og Apple har dog allerede sagsøgt Proview i Hong Kong og fået retten til at udstede et midlertidigt forbud mod, at Proview må videresælge I-Pad navnet.

En gruppe af kinesiske banker har allerede overtaget aktiver og varemærker i Proviews kinesiske datterselskab, som gik i betalingsstandsning tidligere i år med en gæld på adskillige milliarder kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere