Oracle og Milcom indleder samarbejde i Bella Center

I forbindelse med OracleWorld i Bella Center fra den 24.-27. juni er den danskejede virksomhed Milcom blevet valgt som leverandør af wireless-services. Samarbejdet mellem Milcom og Oracle betyder, at de 10.000 deltagere fra hele verden under konferencen kan modtage aktuelle nyheder og andre vigtige beskeder direkte på mobiltelefonen.

Ud over oplysninger som f.eks. programændringer eller forsinkelser kan deltagerne også få taler fra Larry Ellison og andre talere. Tjenesterne har Milcom har udviklet på Oracles nye trådløse platform.

Milcom er angiveligt den første leverandør i verden til at udvikle en standardløsning, der integrerede SMS i virksomheders mailsystem, så det er ligeså nemt at sende en SMS som en e-mail. Løsningen sælges i dag gennem mobile forhandlere.

Milcom og Oracle vil udnytte erfaringer fra samarbejdet i forbindelse med OracleWorld til glæde for både danske og udenlandske virksomheder, oplyser de to virksomheder.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S