Fælles EU-regler for online-gambling

Måske kommer der snart fælles europæiske regler for pengespil på nettet.

I Danmark er et flertal i Folketinget netop blevet enig om en liberalisering af spilmarkedet, hvor udenlandske spiludbydere nu har mulighed for at komme ind og få licens til at udbyde online-spil i Danmark. Men der er stadig store forskelle i reglerne mellem de enkelte EU-lande. I 20 af EU's medlemsstater er online-spil tilladt, mens syv medlemsstater har forbudt online-spil. 13 medlemsstater har et liberaliseret marked, mens seks medlemsstater har statsejede monopoler og en medlemsstat har givet tilladelse til et privat monopol.

Nu opfordrer EU-parlamentet til at indføre fælles regler på området. Markedet er vokset betydeligt i de sidste år. På nuværende tidspunkt står online-spil via internettet, mobiltelefoner og interaktivt tv for cirka fem procent af det samlede spillemarked i EU. Det europæiske online-spillemarked forventes at vokse med mindst otte procent årligt.

Der eksisterer ikke specifikke EU-regler om grænseoverskridende online-spil, og de er ikke omfattet af direktivet om tjenesteydelser fra 2006. I marts 2009 vedtog Europa-Parlamentet en beslutning, der opfordrer til et tættere EU-samarbejde.

I september 2009 stadfæstede EU-Domstolen et forbud mod en portugisisk spilleudbyder baseret i Gibraltar med henvisning til behovet for at beskytte borgerne mod de negative sociale konsekvenser af spil og risiko for svig.

Under en debat i forrige uge gav de fleste MEP´er udtryk for opbakning til idéen om en "fælles europæisk ramme" for tilgangen til online-spil. Nogle mente dog, at det stadig bør være medlemsstaternes, der fastsætter reglerne. Alle var til gengæld enige om, at der bør gøres en større indsats for at for at beskytte børn og ludomaner mod spilleudbyderne.

Formanden for Parlamentets Udvalg om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse, Malcom Harbour (ECR, Storbritannien), opfordrede i en mundtlig forespørgsel Kommissionen til at genoverveje sin tilgang til grænseoverskridende online-spil set i lyset af den hastige udbredelse af fænomenet. Og det ser ud til, at EU-Kommissionen er lydhør overfor appellerne.

"Kommissionen er fast besluttet på at formulere en ny strategi. Det er umuligt at bekæmpe grænseoverskridende kriminalitet uden en fælles europæisk strategi. Vi er nødt til at have strenge begrænsninger, således at mindreårige ikke har mulighed for at spille - og det er her, vi har brug for mere EU-koordinering", sagde Michel Barnier, kommissær for det indre marked.

EU-Kommissionen planlægger at udarbejde en grønbog senere på året om grænseoverskridende online-spil.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S