Microsoft vil sætte kavaleriet ind mod Apache

Når det gælder webservere har Microsoft en helt usædvanlig rolle som underdog. Men det skal ændre sig nu.

Microsoft spiller kun en mindre rolle på webserver-markedet - hvor kombinationen af Linux og Apache i mange år har domineret - men nu gør softwarefirmaet et nyt forsøg på at erobre en større markedsandel. Det er kombinationen af IIS 7.0 og Windows Server 2008, der skal overbevise kunderne om at sætte Linux-pingvinen og Apache-indianeren på porten.

»En del af forklaringen på Apaches store markedsandel er, at det var en af de første på markedet. I mange virksomheder startede udnyttelsen af internettet med relativt simple hjemmesider og webprojekter, hvor Apache var tilstrækkelig. I takt med at behovet for dybere integration med virksomhedens øvrige systemer og mere avancerede CMS-systemer, er Apaches dominans aftaget,« siger Torben Vig Nelausen, der er product solution manager hos Microsoft Denmark.

Ifølge den seneste Netcraft-undersøgelse er Apache fortsat den dominerende webserver med en markedsandel på 50,9 procent. Apache er et gratis open source-baseret produkt - ligesom Linux. Microsoft IIS har 35,5 procent af markedet. Google er også begyndt at gøre sig bemærket med en markedsandel på 5,3 pct.

Den nye IIS 7.0 betegnes som mere sikker, enklere at administrere og mere økonomisk i drift, fordi moduler kan installeres og fjernes efter behov. Dermed kan man undgå at installere unødvendige funktioner, som belaster serveren og åbner mulige sikkerhedsrisici. Der er også mulighed for at administrere webserveren fra kommandolinjen - som allerede kendes fra Apache.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job