Dansk Computer Center ind i nye lokaler

Recession eller ej - Dansk Computer Center i Hinnerup klarer sig rigtig godt. For nylig tog virksomheden et nyt lager og administrationskompleks i brug i hjembyen Hinnerup nord for Århus, hvilket i alt har givet virksomheden en 3000 kvadratmeter stor plads i solen.

Den samme sol skinner også på andre medlemmer af brokerbranchen, som for eksempel Røsler og Bridema, men for Dansk Computer Centers vedkommende har det økonomiske solskin et langt mere eksotisk skær.

DCC handler som de andre brokere på verdensmarkedet, men det er især det afrikanske marked, der har båret frugt, oplyser indehaver og direktør Johannes Bach:

»Vi har gennem et par år opdyrket nogle markeder i Afrika, hvor vi er meget tilfredse med at være. Der er jo ikke ret mange andre distributører, der har mod på at gå ind i Afrika, men vi har det dog ikke helt for os selv,« siger Bach.

Det er fortrinsvis i lande som Kenya og Sydafrika, at DCC sælger sin spotpartier og almindelige IT-varer.
Det specielle ved at sælge hardware til afrikanere er ifølge Johannes Bach, at man skal specialisere sig i low-end produkter. Eksempelvis skal man hellere kunne diske op med en billig 1 gigahertz-pc frem for en dyrere og mere tidssvarende model.

DCC har ikke aflagt regnskab endnu men kommer ifølge direktøren ud med et overskud i 2002 på cirka ti millioner kroner.

Læs mere i dagens udgave af Computer Reseller News.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S