Forhandlere ramt af mangel på servere og netværk

Leveringsproblemer tvinger forhandlere til at vente i månedsvis på produkter fra Cisco og Dell. Det trækker 2009-omsætningen ned, siger dansk forhandler.

Både netværksproducenten Cisco og serverproducenten Dell indrømmer nu, at de har svært ved at skaffe varer hjem til deres kunder og forhandlere. Det sker ifølge de to producenter som følge af en generel mangel på de komponenter, som skal bruges til at bygge produkterne. En mangel, der er opstået som følge af branchens egne nedskæringer.

»I lighed med resten af branchen oplever vi leveringstider på grund af de leveringsbegrænsninger efter de arbejdskraftsmæssige- og andre skridt underleverandørerne har taget under krisen,« oplyser Cisco i en udtalelse til det amerikanske it-site Channel Insider.

Nedskæringerne i produktionskapaciteten rammer derfor it-branchen som en boomerang i takt med at efterspørgslen stiger, da produktionskapacitet på fabrikkerne ikke kan øges lige så hurtigt som det gik at fyre de ansatte og lukke fabrikker, da finanskrisen ramte.

Også hos Dell er der mangel på varer. Overfor CRN indrømmer producenten, at deres serverleverancer er ramt af forsinkelser.

»Vi har set forsinkelse på nogen serverlinjer på grund af en generel komponentmangel i branchen,« lyder det fra Dells danske kommunikationschef Line Ørskov.

Problemerne rammer blandt andet Ameta Computer i Aalborg, der forhandler servere. Her fortæller administrerende direktør Jan Nielsen, at leveringstiden det seneste halve år er mere end fordoblet, og han må vente op til tre måneder på varer fra Cisco.

»Vi oplever generelt 10-12 ugers leveringstid på varer som Catalyst og andre varer fra Cisco, der skal fabrikeres til ordre. Der er en meget lang leveringstid,« siger Jan Nielsen.

Han må derfor slås med sure kunder, der ikke er tilfreds med at vente til foråret på noget, de har bestilt før jul, og det får ifølge ham kunderne til at true med at gå andetsteds hen for at handle.

»Der er meget stor kundeutilfredshed overfor os, når vi siger, at vi ikke kan levere. Men når kunderne så oplever, at det er et generelt Ciscoproblem, bliver de i stedet sure på Cisco,« fortæller Jan Nielsen.

Ud over at måtte skuffe kunderne, der er generet af at vente på deres nye server, skader det også Ametas 2009-omsætning, fordi han ikke kan fakturere kunderne inden han har leveret varen og derfor må vente til 2010 før han kan bogføre salget.

»Det er generelt frustrerede at skulle vente, for vi skulle gerne have pengene når vi har solgt varen,« siger Jan Nielsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura