HP løfter sløret for mellemledere

Kanalens kontaktpersoner i det nye HP er nu afsløret, og det færdige organisationsdiagram med navne og stillinger for 22 mellemledere er lagt fast. En del HP- og Compaq-folk har måttet skifte arbejdsområde.

Det gælder blandt andre salgsdirektør for printere i det gamle HP, Anders Herløv, der i den nye organisation flytter til PSG-divisionen, hvor han med tittel som marketingchef og category manager får de pc-sælgende produktchefer under sig. Tilsvarende må Peter Kock, Alpha-entusiast og markedsdirektør i enterprise-divisionen i det gamle
Compaq, nu belave sig på at skulle lange printere over disken. Hans nye job er som leder af commercial sales i imaging-divisionen.

En af de stillinger, der springer i øjnene, er jobbet som leder af Country Direct-salg. Hans-Erik Schou, der har posten, bedyrer dog, at der ikke er tale om direkte salg.

"Funktionen indebærer, at vore presales-folk og storkundespecialister skal samarbejde med forhandlerne. De vil gå sammen med forhandlerne - ikke uden om dem", siger Hans Erik-Schou.

To topfolk i det nuværende Compaq glimrer ved deres fravær på det nye organisations-diagram. Det gælder den tidligere vice-administrerende direktør Lars Wørzner og marketingdirektør Søren Langgaard Larsen.

Hvorvidt de placeres højere oppe i den europæiske oganisation eller nu skal se sig om efter noget andet uden for HP, afklares først senere på ugen.

Organisations-diagrammet for det nye HP vil senere kunne ses i sin helhed på www.crn.dk.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS