Obama kritiserer iPad

Den ellers så teknologibegejstrede amerikanske præsident advarer mod ukritisk brug og især misbrug af internet og gadgets.

Præsident Barack Obama er ikke ligefrem kendt for at være teknologi-fjendtlig – internettet spillede en stor rolle i hans valgkamp – men i weekenden afleverede han en tale på Hampton University i Virginia, der fik ham til at lyde som lidt af en maskinstormer.

Han brugte iPod og iPad som eksempler på, at adgang til store mængder information kan skabe mere forvirring end klarhed, og fremhævede at uddannelse stadig er nøglen til succes.

”Med iPods og iPads og Xbox'e og PlayStations – ingen af hvilke jeg ved hvordan man bruger – er information blevet til en afledning, en form for underholdning, i stedet for et værktøj til at opnå flere muligheder, i stedet for en vej for at opnå ligeberettigelse,” sagde Obama ifølge AFP.

Og han fortsatte sit angreb mod nettets blog-verden, hvor rygter og halve sandheder spredes hurtigt.

”I er vokset op i en 24/7 medieverden som bombarderer os med alle former for indhold og udsætter os for alle slags argumenter, og nogle af dem har kun en begrænset sandhedsværdi,” sagde Obama.

Han mener at de ”mest vanvittige påstande hurtigt kan finde fodfæste” i nogle blogs og radio-talkshows.

Ifølge Obama vil denne syndflod af (mis)information lægge et stort pres på ”vores land og vores demokrati”.

Men selv præsidenten kan dog ikke leve helt uden gadgets. Obama er kendt for at være en meget aktiv Blackberry-bruger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse