HP fyrer Kasper Rørsted

HP har draget den lovede konsekvens af gårsdagens skuffende kvartalsregnskab. Tre topchefer fra de forretningsområder, som klarede sig ringest, er blevet fyret. Det drejer sig om den fremtrædende Peter Blackmore samt Jim Milton - og danskeren Kasper Rørsted, som stod i spidsen for EMEA-regionen.

Kasper Rørsted erstattes af Bernard Meric, som har stået i spidsen for HPs imaging- og printing-gruppe i en række år.

Det var især storage- og serversalget til enterprise-segmentet, som svigtede i det forløbne regnskabskvartal, og Peter Blackmore stod i spidsen for Customer Solutions Group, som blandt andet betjener dette segment. Han refererede direkte til HPs topleder Carly Fiorina. Peter Blackmore erstattes af marketingdirektør Mike Winkler.

Jim Milton var ansvarlig for enterprisesalget på det amerikanske marked.

Det er måske værd at bemærke, at både Rørsted, Blackmore og Milton var i ledergruppen hos Compaq, som blev opslugt af HP for to år siden. Kasper Rørsted stod i spidsen for Compaq i Europa før HP-Compaq-fusionen.

I en meddelelse lægger HP en del af skylden for det dårlige enterprise-resultat på en mislykket implementering af et nyt ordre- og supply chain-system fra SAP. Problemerne har resulteret i en »øjeblikkelig ændring i ledelsen«, lød det ifølge det amerikanske CRN fra Carly Fiorina. Dette kombineret med planer for en forbedring af marginerne forventer hun, vil gøre afdelingen profitabel i fjerde regnskabskvartal.

Ifølge det amerikanske CRN har forhandlere oplevet omfattende forsinkelser ved levering af HP-produkter, herunder servere og storage.

En forhandler udtrykker det således:

»Der skal ske en grundlæggende forandring, så (leverandøren) kan komme tilbage til Compaq-ånden »klarer det« versus HPs ånd »Vi tænker over det«.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job