HP vil charme forhandlere på mellemmarkedet

Vi er ikke gode nok til at sælge til mellemstore kunder, indrømmer Hewlett-Packard, der lover mere salgsstøtte og øget eksklusivitet til forhandlerne.

Hewlett-Packards europæiske kanaldirektør Tom Yeates lover forhandlerne mere hjælp med at sælge til mellemstore kunder med mellem 500 og 1.000 ansatte. Forhandlernes tragt af store ordre er »mindre end nogensinde« siger han, og fortæller, at det er blevet mere og mere svært for HP at forudse størrelsen af det fremtidige salg til de mellemstore kunder.

 
»Lige nu kommer vi ikke ind på markedet for mellemstore kunder,« sagde Tom Yeates.
 
Det nye tiltag sker på baggrund af forhandlerreaktioner, og har været forberedt i et år. Det skal give forhandlerne bedre adgang til de mellemstore kunder. For at realisere det mål, er Hewlett-Packard frem til maj i færd med at ansætte 150 nye medarbejdere i deres europæiske salgsorganisation. De nye HP-medarbejdere skal støtte forhandlerne i salgsprocessen og identificere nye kundemuligheder for Hewlett-Packards forhandlere.
 
Desuden er ordre-registreringen blevet forbedret, så forhandlerne er sikret eksklusivitet på flere varegrupper. Hvor deal-registreringen tidligere var forbeholdt servere og storage-ordrer, gælder den femover også for større projektsalg for både printere og computere på over 50.000 dollar, oplyser Tom Yeates.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland