Mondosoft bliver guldpartner

Mondosoft, ledende leverandør af søgeløsninger til brug på hjemmesider, intranet og portaler, meddeler, at virksomheden nu er blevet Microsoft Certified Gold Partner. Mondosoft er den første indenfor af søgeteknologi, der opnår Microsofts ypperste partnerstatus.

»Vi er glade for at få anerkendelse for vores dedikation til Microsofts platforme og produkter, og for vores dedikation til filosofien bag .NET,« udtaler Robert Piddocke, Mondosofts chef for kundeservice.

Mondosoft har opnået Microsofts guldpartnerstatus, på grund af deres ISV-kompetencer og softwareløsninger (ISV står for Independent Software Vendor). ISV-kompetencen opnås af virksomheder, der leverer software baseret på Microsoft teknologi. Mondosofts produkter består af en integreret søgemaskine, analyser af søgeadfærd og en automatiseret søge-optimering.

»De har opnået guldstatus på grund af deres commitment til vores platform og den måde de udvikler løsninger på. På den måde har de har nåede en status, og så de er de blevet tilbudt et guldpartner certifikat,« siger Tonny Rønnow, ISV-chef hos Microsoft Danmark.

At Mondosoft er den første til at opnå guldpartnerstatus inden for søgeteknologi, skyldes ifølge Tommy Rønnow, at der ikke er nogen, der er på det stadie, som Mondosoft er med deres løsning indenfor søgeteknologi.

Mere end 1800 virksomheder i hele verden bruger Mondosofts løsninger. Blandt de største og mest kendte kunder kan nævnes Vatikanet, Xbox, Siemens, Mærsk, Shell Oil, Heinz og Cap Gemini.

Mere om samme emne

KMD A/S

Contract & Vendor Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din karriere og bliv IT-supporterelev hos Haderslev Kaserne

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

Teknisk it-projektleder

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S