Conscia uberørte af finanskrisen

It-virksomheden Conscia kommer gennem det seneste år med en omsætning på 138,2 millioner kroner og et overskud før skat på 15,5 millioner kroner.

Artikel top billede

It-løsningsvirksomheden Conscia klarer sig stort set uberørt gennem finanskrisen. Mens omsætningen siden sidste regnskab er steget en smule til 138,2 millioner kroner , er overskuddet før skat faldet fra 16,6 til 15,5 millioner kroner i regnskabsåret, der dækker 2009/10.

»Det lille fald i overskud skyldes øgede personaleomkostninger. Vi har vurderet, at det kan betale sig at opruste medarbejderstaben, så vi står styrket, når krisen er ovre,« siger Conscias administrerende direktør, Mogens Bransholm.

Medarbejderstaben er nu oppe på 28 mand hos virksomheden i Brøndby, der arbejder med it-løsninger inden for områderne netværk, sikkerhed og IP-kommunikation.

Finanskrisen taget i betragtning, er Conscia godt tilfredse med regnskabet.

»2009 var et svært år, fordi markedet nærmest forsvandt. I den situation skal man selvfølgelig kunne tage markedsandele for at opretholde sin forretning, og det har vi formået. Derfor er vi kommet godt igennem regnskabsåret og står styrket til fremtiden,« siger Mogens Bransholm.

Sidste år åbnede virksomheden en afdeling i Århus, der nu er oppe på seks medarbejdere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S