Nordisc Computer begæret konkurs

Distributøren Nordisc Computer har begæret sig selv konkurs ved skifteretten i Helsingør. Konkursbegæringen blev indleveret i onsdags, men skifteretten udstøder først dekret i sagen på tirsdag.

Hos Nordisc Computer siger administrerende direktør Henrik Nielsen, at han ikke vil kommentere noget, før medarbejderne er informeret om sagen - og at det ikke er sket endnu.

Ifølge forlydender skal ledelsen i Nordisc være i gang med med en rekonstruktion af virksomheden efter den såkladte Hafnia-model, der indebærerer videreførsel af de sunde dele og nedlukning af de usunde dele i forbindelse med en konkurs.

Nordisc Computer har ifølge en artikel i seneste nummer af CRN haft problemer med manglende betalinger fra nogle af forhandlerne kundekredsen, som dels udgøres af den hårdt pressede foto-branche, dels af almindelige IT-forhandlere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos