Storageteks produkter vil også blive kombineret med produkter fra andre leverandører i GE Access' produktsortiment - for eksempel Veritas - for at kunne levere komplette integrerede lagringsløsninger til markedet, oplyser distributøren.
»Storagetek udvider sit sortiment i form af et forbedret kanalprogram. Vi valgte GE Access som vores distributør på grund af deres evne til at levere lagringsløsninger til et hurtigt voksende forhandlermarked. Forhandlerne skal vide, at vores værdiskabende forhandlere kan holde trit med udviklingen inden for lagringsmiljøet, og at de kan tilbyde netop de komplette integrerede løsninger, som kunderne ønsker«, siger Marco Dottarelli, der er Storageteks administrerende direktør for de indirekte kanaler i EMEA-området.
Distributionsaftalen dækker i første omgang Holland, Belgien og Danmark. Der forhandles i øjeblikket om en udvidelse til andre europæiske lande.