Service Provider opdigtede kunder

Det kriseramte Service Provider praler på sin hjemmeside med kunder, som de ikke har.

Artikel top billede

Skeletterne fortsætter med at vælte ud af skabet hos service- og reparationsvirksomheden Service Provider.

På Service Providers hjemmeside er der blandt andet en reference til den fynske producent af set-top bokse Kjaerullf 1, selv om der aldrig har været noget samarbejde.

»Vi har aldrig brugt dem, og vi har gentagne gange bedt dem om at fjerne vores logo fra deres hjemmeside, men det er stadig ikke sket,« siger direktør i Kjaerulff 1, Karsten Kjærulff.

Alene gennem de sidste par måneder har Kjaerulff 1 kontaktet Service Provider tre-fire gange for at blive slettet. Men på det seneste har det slet ikke været muligt at komme igennem til servicevirksomheden.

Også virksomheden homeenter.com fremgår på Service Provider-hjemmesiden som kunde, selvom kundeforholdet for længst er ophørt.

»Det er mere end et år siden, at vi afsluttede vores samarbejde med Service Provider,« siger Homeenter.coms direktør Helena Omarsdottir.

Service Providers ledelse, med direktør Lars Persson i spidsen, har de sidste par uger været som sunket i jorden, efter at alle medarbejderne blev sendt hjem uden løn. En konkursbegæring mod virksomheden er på vej fra Dansk Metal.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job