Dansk bagmand for Google Wave går til Facebook

Lars Eilstrup Rasmussen er blevet headhuntet af Facebook, der dermed har fået fat i manden bag Google Maps og Wave "Google var blevet for tung," siger han.

Artikel top billede

Lars Rasmussen udviklede sammen med sin bror Jens og to australiere i sin tid den teknologi, der senere blev til Google Maps. Stifterne solgte teknologien til Google i 2004, og sidste år lancerede Google det stort anlagte kommunikationsværktøj Wave, som blandt andre havde Lars og Jens Rasmussen som de primære bagmænd.

Med selvom Wave oplevede en rimelig interesse i starten, kneb det med at skaffe brugere, og Google valgte i sommer at lukke projektet, endnu før det rigtig havde haft en chance for at bevise sit værd.

Nu må Google sige farvel til den danske stjerneudvikler.

Lars Rasmussen bekræftede forleden på sine Facebook-profil, at han er stoppet hos Google. I stedet skal han starte hos Facebook, skriver flere medier.

Dermed mister Google endnu en vigtig udvikler-personlighed.

Lars Rasmussen fortæller til Sydney Morning Herald, at han fik et tilbud fra Facebook, som han ikke kunne afslå. Tilbuddet var så attraktivt, at danskeren lod sig overtale til at forlade Sydney, hvor han har været bosat de seneste år. Samtidigt smækker han med døren i sit gamle firma over den hurtige lukning af Wave:

”Det var ikke sådan, at jeg ville sætte livet på spil for det, men al den begejstring, som projektet skabte, var baseret på noget reelt. Det tager tid for noget nyt og anderledes at få fodfæste. Jeg synes, at Google simpelthen var for utålmodige,” siger Lars Rasmussen til avisen.

Mens mange andre udviklere formentlig ikke ville have noget imod en tjans i verdens største søgemaskinefirma, så er Google ifølge den danske udvikler blevet en mindre attraktiv arbejdsplads.

Overfor Sydney Morning Herald forklarer han, at Google er blevet for uhåndterlig en størrelse. Selskabet har 25.000 ansatte, mens Facebook kun har 2000.

”Energien på det sted (Facebook, red) er bare utrolig. Mens det kan være en udfordring at arbejde i en virksomhed på Googles størrelse,” siger han.

Lars Rasmussen er ikke den eneste udvikler, der har forladt Google til fordel for Facebook. Jobbeskrivelsen på Lars Rasmussens nye job er udstukket af Facebooks 26-årige stifter og topchef Mark Zuckerberg, der personligt overtalte danskeren til at skifte job. Hans fik held med sit forehavende ved at tilbyde en stilling med denne beskrivelse:

”Kom og hæng ud hos os. Så ser vi, hvad det udvikler sig til.”

Og den invitation var Lars Rasmussen ikke sen til at tage i mod.

”De har jo allerede ændret verden og alligevel er der meget mere at gøre,” siger Lars Rasmussen om Facebook.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S