E-conomic-direktør går til Microsoft

Efter to år med salg af webbaserede ERP-systemer hos E-conomic skifter Anders K. Hansen til Microsoft

Efter to år med webbaserede ERP-systemer hos E-conomic bliver Anders K. Hansen Microsofts ansvarlige for markedsføring af Dynamics.

Den tidligere administrerende direktør for E-conomic Danmark, Anders K. Hansen, skiftede i forrige måned til Microsoft Danmark hvor han har fået ansvaret for markedsføring af Microsoft Dynamics.

»Vi skal blive endnu bedre til at hjælpe partnerne med at skabe vækst via vores Software + Services strategi. Microsoft har allerede en betydelig portefølje af lokale applikationer og et hastigt stigende udbud af hostede applikationer indenfor blandt andet ERP og CRM. Der er en betydeligt vækstmulighed ved at kombinere de to verdener og, i samarbejde med partnerne, anvende dette til et bredt udbud af brancheløsninger,« siger Anders K. Hansen.

Han har de seneste to år været hos E-conomic. Inden da han i flere år været i TDC senest som administrerende direktør for TDC Servicehosting. Før det har Anders K. Hansen haft ledende poster hos Danadata/Merkantildata og Aston Naviteam i Norge.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere