Her er årets bedste hjemmesider og net-tjenester

Det århusianske firma Hello Monday fik publikumsprisen ved årets Webby Awards.

Verdens bedste videoer, hjemmesider, mobiltjenester og internetreklamer. Hvert år bliver de ypperste tjenester kåret, når Webby Awards finder sted i USA.

Prisoverrækkelsen svarer til filmindustriens Oscar. Hos Webby Awards er det i stedet nettets frontløbere og flotteste tjenester, der skal præmieres. Inden for i alt 70 kategorier.

I topkategorierne gik Life Time Achievement-prisen til Vinton Cerf. Han arbejder i øjeblikket for Google, men var for et halvt århundrede siden ansat hos DARPA, der lagde grundstenene til nettet som vi kender det i dag.

Den bedste navigation på en hjemmeside finder man ifølge juryen hos HBO. Den bedste brug af animation finder man på The Pop Shoppe. Og den bedste brug af fotografier finder man ifølge juryen hos The Economist.

Rockgruppen OK GO blev præmieret i kategorien bedste film og video. Gruppen har gjort det til sit kendemærke at lave så sjove videoer, at fans ikke kan lade være med at sende dem videre på nettet.
Den seneste video fra gruppen har også fået status som viral-succes. 

En dansk pris
Flere danske firmaer var nomineret ved året Webby Awards. Men kun et firma kom på podiet.

Århusianske HelloMonday blev ikke valgt som juryens favorit, men fik publikumsprisen i kategorien for ”professionelle tjenester” for sin hjemmeside HelloMonday.com.

Nogle af de andre publikumspriser gik til WeAreAllFans.com i kategorien for bedste æstetik. Den bedste kulturelle blog skulle være 100 AwesomeThings.com og den bedste politiske blog er Huffington Post, som tidligere har været nomineret i den kategori.

Bedste reklamer
En efterhånden gammel kampagne, hvor brugere kan lave gamle klassebilleder af sig selv, vandt i kategorien for bedste brug af sociale medier.
Bedste email-kampagne vandt KitKat, der samler kundernes billeder af ting, som ligner Jesus.

BMW vandt for sit 3D-program, der giver kunderne mulighed for at ”køre” en BMW på en computerskærm ved hjælp af et webcam.

Årets bedste animations-video blev denne parody på en gammel kending:

Årest bedste mobil-applikation var Evernote. Bedste sociale tjeneste blev Foursquare. Og de bedste brug af GPS var Nokias viNe-projekt og Geocaching til iPhone.

Se alle årets vindere her.
http://www.webbyawards.com/webbys/current.php">http://www.webbyawards.com/webbys/current.php

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen