Massefyring i Ikon Office Solutions

?Kraftig intern fokus? forud for fusion af de to Ricoh-ejede salgsselskaber gav omsætninsfald hos Ikon Office Solutions, der tirsdag gennemførte en fyringsrunde.

Et antal medarbejdere hos kopi-forhandleren Ikon Office Solutions er tirsdag blevet afskediget. Det skriver Computerworld, der erfarer at i alt 32 medarbejdere vil blive afskediget.

Overfor avisen bekræfter Ikon Office Solutions direktør, Peter Herlman at der er en fyringsrunde i gang, men han vil dog ikke oplyse, hvor mange medarbejdere det drejer sig om, inden alle ansatte har fået besked.

Fyringsrunden kommer ifølge avisen, fordi Ikon Office Solutions skal samles med en anden kopi-forhandler NRG Scandinavia. De to virksomheder er begge ejet af kopiproducenten Ricoh, og med sammenlægningen vil den fusionerede virksomhed bestå af 190 medarbejdere, fortæller Peter Herlman.

Ikon Office Solutions har for nylig fået drøje hug i omsætningen, der faldt med 14 procent til 317 millioner kroner i regnskabsåret, der løb frem til september 2008 og gav et underskud på 13 millioner kroner.

Computerworld citerer dog regnskabet for at forklare, at omsætningsfaldet ikke skyldes markedet men ”kraftig intern fokus”.

»Det, som vi nu synes er mest spændende, er vores integrationsplaner og skabelsen af Ricoh Danmark, som jo bliver af en betragtelig størrelse med mere end 190 ansatte og en solid omsætning. Historien kan vi ikke bruge til så meget,« siger Peter Herlman til Computerworld.
 

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse